Kontakta oss

Kontakta oss gärna om du har frågor, vill lämna in manus eller behöver pressmaterial.

Ordalaget Bokförlag AB
Box 17018
167 17 Bromma

Gatuadress: Nockeby Torg 6, 167 74 Bromma

Tel: 08-80 88 48
Fax: 08-80 88 49
bok@ordalaget.se

Margot Henrikson, förläggare: margot@ordalaget.se
Mattias Henrikson, förläggare, formgivare och redaktör: mattias@ordalaget.se
Anna Nordh, redaktionsassistent och pressansvarig: anna@ordalaget.se
Hanna Gerhardsen, redaktör: hanna@ordalaget.se

FÖR BOKHANDELN:

Alla våra böcker finns på Bokrondellen. Som bokhandlare kan du också kontakta oss direkt eller våra representanter i bokhandeln, HEMMING&BAGGFELT:

Anders Hemming 073-073 03 78
Ylva Baggfelt 070-253 86 39
Emelie Andrén 070-544 88 83
Johan Moberg 070-316 77 70

mejl: fornamn@hemmingbaggfelt.se

Vår distributör är FörlagsSystem. Ordertel är 08-657 95 00.

MUSEER OCH BUTIKER:

Kontakta oss gärna för frågor om böcker och priser. Som butik får du köpa till s.k. f-pris (samma pris som för bokhandeln). Moms 6 % tillkommer alltid. Du kan beställa hur få eller många böcker du vill. Frakt tillkommer.

Vill du ha vårt NYHETSBREV 2-3 gånger per år? Mejla till anna@ordalaget.se

FOREIGN RIGTHS:

For queries regarding foreign rights, please send an e-mail to mattias@ordalaget.se or to our agent Amelie Bennet, amelie.bennet@bennetagency.com
Topplistan:
1. Bröderna Grimms bästa sagor
2. Spökflickans hemliget
3. Tyger vi minns
4. Hushållshandboken
5. En bästis, tack!
Nu finns vår barnboksfigur MIFFY på kläder hos HENNES & MAURITZ! Det känns otroligt roligt!
Vår duktiga agent Amelie Bennet har nu sålt rättigheterna för STICKA ENKELT FÖR BARN till Danmark, Norge och Finland.
Vill du ha vårt NYHETSBREV? Anmäl till johanna@ordalaget.se